Ako pestovať zdroj vitamínu C reďkovky? Zvládnete to aj na balkóne.
Reďkovka má pozoruhodný obsah vitamínu C a blahodárne pôsobí na náš imunitný systém. Jej pestovanie je veľmi jednoduché a zvládnete ho aj na balkóne bytu.
Zvláda aj krátkodobé mrazy a pestovať ju môžeme vo fóliovníkoch už od konca februára. Ak ste jej výsev nestihli neváhajte, tak urobiť ešte dnes. Pre jej krátku vegetačnú dobu (3-6 týždňov) si môžeme zabezpečiť postupným výsevom dlhodobú a plynulú úrodu.
Farmár Rado Horný (Zpola Štefanov) radí, "Vhodnejšie sú ľahšie pôdy bohaté na humus. Vyhovujú jej slnečné plochy s vyššou vlhkosťou. Optimálna teplota na pestovanie je 15-17°C. Mladé rastliny zvládnu aj krátkodobé mrazy -2 až -4."
Či už vo fóliovníku, na záhrade alebo na balkóne v črepníku skypríme pred výsevom pôdu. Semená si pred výsevom dáme na 24 hodín do vody napučať. Vysievame redšie do pripraveného riadku v tvare V do hĺbky 1-3 cm vo vzdialenosti riadkov 15 až 20 cm od seba.Vysiate semienka jemne zasypeme a zatlačíme pôdu hrabličkami. Pri výseve doma za oknom alebo na balkóne nám stačí črepník vysoký 10-12 cm.
"Dôležitá je pravidelná dostatočná závlaha, skoro ráno poprípade neskoro večer. Pri nedostatočnom zavlažovaní je reďkovka štipľavá, drevnatá. Odporúčame zalievať odstátou vodou." dodáva farmár Rado.
Reďkovka má pozoruhodný obsah vitamínu C, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a zabezpečuje mentálne zdravie. Okrem toho je významným dodávateľom stopového prvku selénu, ktorý chráni naše bunky pred nebezpečnými voľnými radikálmi a tým blahodárne pôsobí na náš imunitný systém. Obsahuje draslík, fosfor, vápnik či horčík. Okrem toho je zdrojom cholínu, luteínu, kyseliny listovej aj pantoténovej či vitamínu C a betakaroténu. Z veľkej časti je však tvorená len vodou a je skutočne nízkokalorická. Stogramová porcia chutných reďkoviek obsahuje v priemere len okolo 15 kcal.
→ Reďkovky u farmára Rada Horného (Zpola) práve dozrievajú a budú už čoskoro v ponuke lokálneho trhu ZeZáhorá.